testu

Polska Rewolucja Antykościelna - staropolski hymn antykatolicki

Mam przyjemność zaprosić Was do obejrzenia naszego trzeciego filmu edukacyjnego z Cyklu Przebudzenie 🙂

Tym razem razem z naszym filmowcem Hektor Werios oraz z grupą muzyków (tak! tak!) : POTASH/Łukasz Szulborski zachęcamy do obejrzenia filmu o polskiej rewolucji husyckiej.

W XV wieku, po 400 latach kościelnej indoktrynacji, szerszy opór wobec katolickiej dyktatury był do pomyślenia tylko na gruncie chrześcijaństwa. Dlatego umysły wielu Polek i Polaków rozpalił husytyzm. 

Z rewolucji husyckiej ocalała "Pieśń o Wycliffie" - prawie nieznany staropolski hymn antykatolicki, jeden z najstarszych zabytków naszego języka. Archaiczny język pieśni, która jest w filmie wykonana we współczesnej aranżacji, nie jest łatwy do zrozumienia, ale na końcu filmu wyjaśniamy kluczowe pojęcia.

Serdeczne podziękowania dla muzyków, Potasha i Łukasza Szulborskiego za wskrzeszenie 'Pieśni o Wycliffie' i, zachwycające dla mnie, przełożenie jej na współczesność. 

Jeśli film Wam się podoba, to podajcie go dalej 🙂 Niech ludzie dowiedzą się, że historia Polski, to także opór przeciwko katolickiej dyktaturze. 

Miłego odbioru 🙂 

Adam Cioch (Marek Krak), autor książki "Epidemia manipulacji. Jak chronić przed religijną manipulacją siebie i bliskich".


Reżyseria i zdjęcia - Hektor Werios http://hektorwerios.com/pl/

Scenariusz - Adam Cioch http://letraprint.pl/


Pieśń o Wiklifie: 

Słowa - Jędrzej Gałka

Muzyka - Potash

Linia wokalu i wykonanie - Łukasz Szulborski

Nagrano w Elvis Van Tomato-Studio




Jan Hus (ur. ok. 1370 w Husincu, zm. 6 lipca 1415 w Konstancji) – czeski duchowny i bohater narodowy, filozof, reformator Kościoła, prekursor protestantyzmu, rektor Uniwersytetu Praskiego. Działalność Husa, inspirowana myślą Johna Wycliffe’a, była zapowiedzią podobnego wystąpienia Marcina Lutra sto lat później.

Hus przyczynił się do kodyfikacji literackiego języka czeskiego. Przypisuje mu się autorstwo traktatu De Ortografia Bohemica, w którym wyłożone zostały m.in. zasady użycia znaków diakrytycznych. Jego aktywność pisarska przyczyniła się do rozkwitu polemicznej literatury czeskiej, dzięki czemu język czeski stał się w XV wieku najbardziej rozwiniętym językiem słowiańskim. Niektóre elementy czeskiej (husyckiej) pisowni przeniknęły do ortografii polskiej.

Kościoły protestanckie uznają Jana Husa za bohatera wiary i męczennika. W kościołach anglikańskich jest on uznawany za świętego. Luteranie i anglikanie wspominają życie Jana Husa 6 lipca, nawiązując do spalenia go żywcem na stosie 6 lipca 1415 roku.

Także niektóre spośród nieprotestanckich wspólnot chrześcijańskich uznają Jana Husa za świętego męczennika. Wśród nich jest Kościół Starokatolicki w Czechach oraz Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Katolicki Mariawitów i Reformowany Kościół Katolicki w Polsce.

Dla Czechów Hus jest częścią panteonu narodowego. Stojąc w jednym rzędzie z księciem Wacławem, cesarzem Karolem IV i prezydentem Tomášem Masarykiem, jest jedną z najważniejszych postaci czeskiej historii.

Rocznica spalenia Husa (6 lipca) jest w Czechach świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Janowi Husowi przypisuje się powiedzenie: O, sancta simplicitas – O, święta naiwności – ponoć wypowiedziane przez niego na stosie, a odnoszące się do starej kobiety, która pobożnie pomagała podkładać chrust pod jego stos.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów