testu

Kobiety będą księżmi w Polsce

16 października 2021 roku Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podjął decyzję o wprowadzeniu ordynacji kobiet na księży (prezbiterów). Kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP będą mieć możliwość zostania księdzem od 01.01.2022 roku.

Synod  głosował wniosek nt. ordynacji kobiet. Wniosek przeszedł. Spośród 59 synodałów za głosowało 45 osób, a przeciw 13 przy jednym głosie wstrzymującym. Do przegłosowania wniosku konieczna była większość kwalifikowana 2/3 głosów.




Więcej szczegółów.




Kapłaństwo kobiet w innych wyznaniach w Polsce.

Do dziś posługa kapłańska kobiet zachowała się w Kościele Katolickim Mariawitów, w którym od 1935 roku praktykowane jest kapłaństwo ludowe kobiet i mężczyzn. W roku 1942 arcykapłanka Maria Izabela Wiłucka-Kowalska, po męczeńskiej śmierci męża arcybiskupa Jana Marii Michała Kowalskiego, została zwierzchnikiem Kościoła i kierowała nim aż do swojej śmierci w 1946 roku. W chwili obecnej (2021 rok) hierarchię duchowną w tym Kościele stanowią wyłącznie kobiety. Zwierzchnikiem Kościoła jest siostra biskupka Maria Beatrycze Szulgowicz.

Święcenia kobiet do diakonatu, prezbiteratu i episkopatu praktykuje Ekumeniczna Wspólnota Katolicka, do której należy Reformowany Kościół Katolicki w Polsce.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP stosuje pełną ordynację kobiet.

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP stosuje pełną ordynację kobiet.

Kościół Zielonoświątkowy w RP od 27 września 2019 dopuszcza ordynację kobiet na urząd pastora pomocniczego.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego nie ordynuje kobiet na pastorów, natomiast uznaje posługę kobiet na stanowisku pastora nieordynowanego, który nie może udzielać Chrztu Św., ślubu, prowadzić Wieczerzy Pańskiej, ordynacji połączonej z wkładaniem rąk, poświęcania domu modlitwy (kaplicy), prowadzić pogrzebu czy przewodzić Kościołowi w sprawach zastosowania dyscypliny kościelnej wobec jego członków. Czynności te są zastrzeżone dla mężczyzn, duchownych (pastorów) ordynowanych. Mimo tego w Kościele cały czas toczy się dyskusja na temat ordynacji kobiet.

Kościół Chrześcijan Baptystów nie ordynuje kobiet na pastorów, jakkolwiek uznaje posługę kobiet na stanowisku diakonisy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów