Nowy Rok w różnych religiachWitamy 1 stycznia 2018 roku! Dla kilku miliardów ludzi ten dzień nie będzie się niczym różnił od innych, ze względu na różnice w kalendarzach, sposobie świętowania lub też nie świętowania w ogóle. Wynika to z faktu, że wielu ludzi nie korzysta z kalendarza gregoriańskiego jak my, ale tak jak w przypadku osób prawosławnych gdzie Nowy Rok wypada 14 stycznia, z kalendarza juliańskiego lub zupełnie innych .
Poniżej prezentujemy daty kolejnych odsłon Nowego Roku na 2018.

- 2 stycznia 2018 świętować Nowy Rok będą buddyści – W buddyjskim kalendarzu Dzień Nowego Roku ustalany jest według kalendarza słonecznego i wypada w dniu, kiedy Słońce wchodzi w znak Barana. W buddyzmie tybetańskim (forma buddyzmu mahajany) Nowy Rok (Losar) przypada na nów księżyca następujący po wejściu słońca w konstelację Barana, między końcem stycznia a początkiem marca.

- 18 lutego 2018 wypada najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a początkiem lutego.

- Pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrej obchodzone jest święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski nowy rok. Będzie to 5779 rok od stworzenia świata i w 2018 przypada na 9 września 2018. Rosz ha-Szana, Rosz Haszana, Nowy Rok, Święto Trąbek (hebr. ראש השנה – początek roku) – pierwszy dzień kalendarza żydowskiego. Upamiętnia zakończenie boskiego aktu stworzenia, a szczególnie szóstego dnia, gdy Bóg stworzył człowieka. Święto to trwa dwa dni w Izraelu i w diasporze. Jest to wydarzenie w kalendarzu żydowskim, które otwiera okres pokuty trwający do Jom Kipur.

- Dla muzułmanów Nowy Rok w 2018 wypadnie dopiero 11 września (jest to zawsze oficjalnie potwierdzane) i jego rozpoczęcie nie wiąże się z religijnym świętowaniem. Muzułmanie liczą lata od 622 r. - podróży Mahometa z Mekki do Medyny (Hidżra). Obecnie mamy 1439 rok hidżry (AH).

- Na ogół dla wyznawców hinduizmu Nowy Rok jest wyznaczany przez święto Diwali (w 2018 jest to 7 listopad), jednak w ogromnym i różnorodnym kraju jak Indie zwyczaj obchodzenia Nowego Roku i jego data bardzo się różnią.

UWAGA! Niektóre daty mogą się różnić w różnych źródłach


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1679190002101043&id=760131224006930

Komentarze