sobota, 24 listopada 2018

Warszawskie spotkanie unitarian i kwakrów

Relacje z warszawskiego spotkania społeczności unitariańskiej i kwakierskiej, które odbyło się 17 listopada o godzinie 11.00 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Esperantystów, al. Andersa 37 m.59

Mieliśmy dzisiaj bardzo ciekawe spotkanie z warszawskimi kwakrami. Opowiadali o swojej grupie, praktykach religijnych, światopoglądzie. Właściwie nie doszukaliśmy się różnic w pojmowaniu świata pomiędzy liberalnymi kwakrami a nami, prawdopodobnie różnie rozłożone są tylko akcenty, które jednakże zależą od konkretnej wspólnoty. Oczywiście inny jest sposób prowadzenia spotkania religijnego, ale przecież czymś wypadałoby się jednak różnić.🙂 Kwakrzy wzbudzili nasze zainteresowanie i zaprosili na swoje niedzielne nabożeństwa. Przyjemnie było spotkać się z otwartą i sympatyczną grupą i stwierdzić, że ważne są dla nas te same wartości: bezpośrednie (bez hierarchii kościelnej) spotkanie z Siłami Wyższymi, szacunek dla drugiego człowieka, rozwiązywanie konfliktów bez przemocy, umiar, sprawiedliwość społeczna, szeroko rozumiana tolerancja. Mamy nadzieję na współpracę w przyszłości.Grażyna Korzeniowska


"Gazeta Wyborcza" 22-23 września br. "Ekumenizm, kwakrzy, uchodźcy", niedawno Jarek Kubacki w komentarzu pod jednym z moich postów przywołał temat kwakrów, nawiązując do niego przytoczę tu kilka fragmentów z powyższego felietonu Jonasza:
"Samych kwakrów jest dzisiaj w Polsce mało, tylko 50 osób, było ich więcej dawniej, gdy prowadzili misje humanitarne. A byli już w XVII wieku, wnet po ich powstaniu w Anglii z inicjatywy George'a Foxa".
"koncentrują się na etycznym wymiarze religii. Zwą się oficjalnie przecież Towarzystwem Przyjaciół. W istnienie Boga oczywiście wierzą, ale już nie w to, że Jezus z Nazaretu był Synem Bożym, raczej nawet kwestionują Jego historyczne istnienie. Wierzą jednak w Chrystusa zrodzonego w nas, w naszym wnętrzu duchowym. Dociera tam Boże światło. Nie uznają żadnych dogmatów, sakramentów, urzędów kościelnych, świątyń. Tylko niektórzy mają duszpasterzy, pastorów. Kładą akcent na indywidualne życie duchowe. Ale poza tym właśnie na moralność, i to w wymiarze społecznym, nie tylko indywidualnym.
Przejmowała ich zawsze bardzo ludzka niedola. Za to też otrzymali w 1947 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Byli oczywiście przeciwni niewolnictwu, dyskryminacji rasowej, byli za równością mężczyzn i kobiet. Odmawiali służby wojskowej, sprzeciwiali się karze śmierci, inspirowali reformę sądownictwa, lepsze traktowanie pacjentów zakładów psychiatrycznych. No i bardzo pomagali właśnie uchodźcom. Prześladowani religijnie w Anglii emigrowali do Ameryki, co nauczyło ich, jak cenne są tolerancja religijna i pozwalanie wierzyć każdemu w to, co mu dyktują rozum i serce. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie jest to wspólnota religijna jednolita. Jest nurt konserwatywny, liberalny i bardziej ewangelicki".


Relacja kwakrów:
Spotkanie u Unitarian (kliknij)


W sobotę 17 listopada o godz. 11.00 odwiedziliśmy Towarzystwo Unitariańskie im. Braci Polskich (https://uupl.wordpress.com/spotkania/). Rozmawialiśmy na temat naszych wyznań, doszukaliśmy się wielu podobieństw, wyraziliśmy potrzebę dalszych spotkań  oraz nawiązania współpracy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz