Zakon Maltański najmniejszym państwem świata!?


Czy Watykan tak naprawdę jest najmniejszym państwem świata? Oczywiście mówimy tutaj o krajach uznawanych na arenie międzynarodowej, a nie tzw. mikronacjach itp. tworach. Jak się okazuje, po dokładnej analizie zagadnienia, wcale nie musi to być tak do końca niepodważalnym faktem! (lol)


Na świecie istnieje "struktura", która jest mniejsza od najmniejszego tworu państwowego (Watykanu). Nazywa się Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego Zwany Rodyjskm i Maltańskim, w którego nazwie uwidoczniona została jego długa i burzliwa historia-od działalności w Palestynie przez pobyt na wyspie Rodos aż do usadowienia się na Malcie.

Co najciekawsze, organizacja posiada własne paszporty,

en.wikipedia.org
znaczki pocztowe,
qickiwiki.com
tablice rejestracyjne dla samochodów służbowych (SMOM),

commons.wikimedia.org
oraz własną walutę/monetę-scudo (1 scudo = 12 tari = 240 grani).
forensicgenealogy.info

Jak na prawdziwe "państwo" przystało, istnieje też obywatelstwo zakonu, które może być nadane wyłącznie obok obywatelstwa macierzystego. Na czele organizacji stoi osoba tytułowana jako Jego Najeminentniejsza Wysokość Książę i Wielki mistrz Fra (spis mistrzów), który jako suzeren i głowa zakonu rządzi wraz z Suwerenną Radą, skupiającą najwyższych dostojników zakonnych, którymi są: wielki komandor, wielki kanclerz, wielki szpitalnik, oraz członkowie Wielkiej Rady.
"Maltańczycy" posiadają też, a jakże mogłoby być inaczej, własne godło i flagę...
W pewnym sensie możemy powiedzieć, że Zakon Maltański jest państwem nie posiadającym (już) formalnie własnego terytorium, inaczej niż wspomniany wcześniej Watykan, ale nie jest to tak do końca prawdą, gdyż we władaniu zakonnym są trzy posiadłości eksterytorialne, które de fakto są zarządzane tak jak byłyby jego terytorium (patrz-ambasady obcych państw). Dwie z nich znajdują się we Włoszech i jedna na Malcie...

Gdzie można je odnaleść?

1.Pałac Maltański (Palazzo di Malta) przy Via Condotti 68 w Rzymie, będący m.in. siedzibą wielkiego mistrza;
2.Kościół Santa Maria del Priorato wraz z ogrodem, budynki administracyjno-biurowe ambasady zakonu przy Republice Włoskiej i przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie (Villa Malta) na Piazza Cavalieri di Malta;
3.Fort Św. Anioła (St. Angelo) w Birgu na Malcie, która to do czasów napoleońskich była we władaniu Zakonu.

Kto może zostać członkiem Zakonu? Oczywiście nie można się do niego najzwyczajniej zapisać, trzeba mieć ukończone 30 lat i zostać zaproszony przez członków- posiadać rekomendację czterech zakonników oraz konieczny jest też list polecający od biskupa ordynariusza swojej diecezji, a także należy udowodnić praktykowanie religii rzymskokatolickiej (świadectwo chrztu, bierzmowania, ślubu kościelnego) oraz działać charytatywnie. Szczegółów można dowiedzieć się TUTAJ.

Hymn Zakonu MaltańskiegoZakon posiada ambasadorów w 103 krajach utrzymujących z nim stosunki dyplomatyczne (w tym z Polską), a w 1994 roku uzyskał status stałego obserwatora przy ONZ. Należy do niego około 10 tysięcy osób, w tym 160 Polaków. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że istnieją też niekatolickie zakony odwołujące się do powyższych tradycji (protestanckie, prawosławny oraz ekumeniczno-anglikański), tyle że nie posiadają one statusu podmiotu prawa międzynarodowego.


Prawne kryteria państwowości, przyjęte na mocy konwencji w Montevideo z 1933, określane są następująco: (art. 1.) "Państwo jako podmiot prawa międzynarodowego powinno mieć następujące elementy:

-stałą ludność,
-suwerenną władzę,
-określone terytorium (wielkość państwa nie wpływa na jego podmiotowość) oddzielone od innych granicą,
-zdolność wchodzenia w relacje międzynarodowe".

Armia SMOM
2june 2007 489.jpg
By Utente:Jollyroger - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2209475

Jak możemy przeczytać powyżej, Zakon Maltański nie spełnia dwóch kryteriów, aby być określany państwem (w prawnym tego słowa znaczeniu): brak stałej ludności oraz terytorium państwowego (kiedyś posiadał) z prawdziwego zdarzenia-enklawy eksterytorialne w tym wypadku się nie liczą, ale...
Państwo Watykan również nie spełnia dwóch kryteriów, a są to: brak stałej ludności oraz fakt, że Watykan określany jest jako niesuwerenny podmiot terytorialny w przeciwieństwie do Stolicy Apostolskiej, która jest podmiotem suwerennym. Mimo to jest traktowany/nazywany państwem. Zresztą naszym skromnym zdaniem warunek posiadania stałej ludności powinien być zastąpiony faktem posiadania własnego obywatelstwa przez dany podmiot, ale to już tylko nasze gdybanie...

Jak przeczytaliście powyżej, wszystkie te definicje są bardzo umowne i jakby się bardzo uprzeć, to można śmiało nazwać Zakon państwem bezterytorialnym... ;)
Czyż nie jest to prawdą?Żródła informacji o Zakonie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Suwerenny_Rycerski_Zakon_Szpitalnik%C3%B3w_%C5%9Aw._Jana,_z_Jerozolimy,_z_Rodos_i_z_Malty

Zakon w Polsce- http://zakonmaltanski.pl

Oficjalna strona- http://www.orderofmalta.int/

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł, pewnie dobry prawnik od prawa międzynarodowego mógłby powiedzieć więcej, jak to formalnie "wygląda".

    OdpowiedzUsuń

Często czytane