szeroko

test1

Tadeusz Kościuszko - cytaty

Tadeusz Kościuszko był postacią wyprzedzającą swoje czasy. Nazywany jest przyjacielem chłopów, Indian, Żydów, niewolników, kobiet i zadeklarowanym przeciwnikiem kleru.



Kościuszko wywodził się z prawosławnej szlachty białoruskiej i był wychowany w duchu tolerancji. Jeden z jego przodków- Jan na początku XVII wieku był wyznania ewangelickiego, a później ożenił się z arianką i sam przeszedł na socynianizm. Późniejsi Kościuszkowie – prawdopodobnie po dekrecie Sejmu z 1658 r. zmuszającym polskich arian do przyjęcia katolicyzmu lub opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej- postanowili zostać rzymskokatolikami.

Kościuszko był antyklerykałem czynnym. Gdy brakowało materiałów na polskie mundury, naczelnik rozkazał by „wszelkie sukno zdatne z kościołów ma być zabrane”. Był też zadeklarowanym deistą- przyjacielem Jeffersona i Paine'a, uznawał więc publicznie istnienie boskiego elementu, ale wierzył, że ponadnaturalne moce nie mają wpływu na życie ludzi i losy świata. Kościuszko był też wyznawcą wartości oświeceniowych, liberalnych i promujących tolerancję oraz wolnomularzem. W 1799 roku brał udział w zakładaniu w kraju Towarzystwa Republikanów Polskich.

Ciekawostki
Gdy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798, mimo trudnej sytuacji finansowej natychmiast przeznaczył te pieniądze na wykupienie wolności i kształcenie czarnych niewolników.
Podczas pobytu Tadeusza Kościuszki w Filadelfii odwiedził go indiański wódz Mały Żółw. Kościuszko podarował mu parę pistoletów wraz z instrukcją użycia ich przeciw „każdemu, kto będzie chciał ciebie (twój lud) podbić”.
Pierwszy w historii Polski doprowadził do utworzenia oddziału złożonego tylko i wyłącznie z Żydów - Starozakonnego Pułku Lekkokonnych.
Mimo trudnej sytuacji własnej, Kościuszko ograniczył pańszczyznę chłopom siechnowickim. Odtąd mieli odpracowywać tylko dwa dni w tygodniu (dotychczas cztery). Kobiety zwolnione zostały zupełnie od pracy. Taka decyzja, która była całkowicie zgodna z poglądami generała, nie mogła znaleźć uznania u okolicznej szlachty, której takie zachowanie nie mieściło się w głowie...




Posted by Mroki Średniowiecza on Sunday, March 24, 2019