czwartek, 9 marca 2017

Ojcowie Kościoła wymyślili burki i nikaby

"Cudze krytykujecie, swego nie znacie.
Sami nie wiecie, co posiadacie... 😉"

Jak można się przekonać poniżej, nakaz zasłaniania twarzy przez kobiety wcale nie jest wymysłem muzułmańskim, ale jak najbardziej katolickim, powstałym kilka stuleci przed narodzinami islamu...

Ambroży z Mediolanu, właśc. Ambrosius Aurelius, (ur. ok. 339 w Trewirze , zm. 4 kwietnia 397 w Mediolanie) – arcybiskup Mediolanu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca, biskup, ojciec i doktor Kościoła. Ambroży zarządzał rzymskimi prowincjami Ligurią i Emilią, był prawnikiem i doradcą cesarzy Gracjana i Teodozjusza I Wielkiego. Prowadził spór z arianami.  Otrzymał staranne wykształcenie w Rzymie, gdzie ukończył studium gramatyki, retoryki i prawa.


Jak się jednak okazuje, Amboży wcale nie był pierwszym ojcem Kościoła, który głosił tak konserwatywne poglądy w tej kwestii. Jego poprzednikiem był Tertulian (Quintus Septimius Florens Tertullianus)- łaciński teolog z Afryki Północnej, nawrócony na chrześcijaństwo (typowa gorliwość neofity) w 190 roku,  który tak oto pisał o płci przeciwnej:

"Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej."


Kobieta moralna według dwóch ojców Kościoła...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz