Wyznania chrześcijańskiego masona


Czy można być jednocześnie duchownym chrześcijańskim i wolnomularzem? Okazuje się, że jest to całkowicie możliwe, o ile nie jest się religijnym fundamentalistą...
Polecamy tekst autorstwa Jarosława R. Kubackiego "Wyznania chrześcijanina i masona", opublikowany 13.11.2014 na stronie "ARS REGIA"
http://arsregia.pl/wyznania-chrzescijanina-i-masona-jaroslaw-r-kubacki/

oraz w "Miesięczniku Ewangelickim"

"Spotkanie na Lesznie
Było niedzielne popołudnie 1992 r. W domu zborowym parafii ewangelicko-reformowanej na warszawskim Lesznie (1) skończyło się właśnie spotkanie przy kawie i herbacie po nabożeństwie. Siedziałem w opustoszałym hallu, gdy do drzwi zapukało dwóch elegancko ubranych panów. Okazało się, że zainteresował ich wizerunek oka w trójkącie umieszczony w tympanonie parafialnego budynku, który zinterpretowali jako symbol masoński. Obydwaj byli masonami poszukującymi w Warszawie śladów dawnej wolnomularskiej obecności. Powiedziałem im, że dobrze trafili, bowiem to właśnie na terenie ówczesnej posesji należącej do zboru ewangelicko-reformowanego, a konkretnie w pałacu Działyńskich, w XVIII w. działała loża masońska.(...)"

Cały tekst:
http://ewangelicki.pl/feeria/wyznania-chrzescijanina-i-masona-jaroslaw-r-kubacki/


Jarosław R. Kubacki – teolog, duszpasterz ekumenicznej wspólnoty bazowej w Holandii, publicysta i bloger. Od 2012 r. współkoordynuje działania Polskiej Wspólnoty Episkopalnej. Studiował na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, Uniwersytecie Teologicznym Kościołów Reformowanych w Kampen w Holandii oraz seminariach teologicznych Kościoła Remonstrantów i Kościoła Starokatolickiego; pracował jako asystent na wydziale teologicznym Uniwersytetu w Lejdzie. Jest członkiem parafii episkopalnej pw. Wszystkich Świętych w Waterloo w Belgii. Oczywiście należy też wspomnieć o jego zainteresowaniu ruchem Braci Polskich i unitarianizmem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Często czytane