testu

Synod Toruński Kościoła Pastafariańskiego

28 października zakończył się I (II w Polsce) Potworny Synod Toruński :) Na którym, w grupie blisko trzydziestu osób najbardziej aktywnych w życiu naszej religii, przez cały dzień zastanawialiśmy się nad tym, w jakim kierunku chcielibyśmy aby zmierzał Polski Kościół Latającego Potwora Spaghetti. W duchu bardzo elokwentnej, rzeczowej, ożywionej, a czasem wręcz emocjonalnej atmosfery rozmawialiśmy o Zamierzeniach Pastafarianizmu i praktycznej drodze do ich realizacji. Między innymi, poruszone zostały tematy naszych faktycznych celów, nie tylko w drodze do rejestracji, ale tego jak chcemy by nasz Kościół był postrzegany formalnie, jak i co niejednokrotnie jest ważniejsze, jak Wyznawcy Potwora postrzegani są przez zwykłych ludzi i co zrobić aby do nich dotrzeć. Mówiliśmy również o kwestiach typowo doktrynalnych, żeby nie powiedzieć teologicznych (pastologicznych ;) ). Liczne pomysły i koncepcje na działanie naszej Wspólnoty, które pojawiły się w trakcie, nabrały kształtu i niebawem będziemy Wam je przedstawiali i pytali się o Wasze przemyślenia. Po tym, czym prędzej będziemy starali się wprowadzić je w życie ku chwale Jego (Jej? ;) ) Makaronowatości!



Na Synodzie Toruńskim, mocno zredagowaliśmy cele naszego Kościoła, których treść prezentujemy poniżej.

Cele rejestracji Kościoła LPS w Polsce
I. Sprawowanie kultu Latającego Potwora Spaghetti zgodnie ze wszystkimi uprawnieniami, jakie gwarantuje prawo.
II. Zrównanie w prawach pastafarian z zadeklarowanymi wyznawcami innych religii jak i tymi, którzy oficjalnie do żadnej religii nie należą.
III. Popularyzowanie pastafariańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Zamierzenia:
OBSZAR A: KULT
1. (I, II) Uzyskanie takiego samego wsparcia, jakie może uzyskać jakakolwiek inna religia, w sprawowaniu kultu LPS, w tym (ale nie ograniczając się do):
a) spożywania świętych napoi i pokarmów w miejscach publicznych,
b) umieszczania w dokumentach zdjęć w religijnym nakryciu głowy,
c) zgromadzeń,
d) praktyki Obserwacji LPS,
e) praktyki Szant Kanonicznych,
f) praktyki Szant Niekanonicznych.
2. (I, II) Zapewnienie miejsc do sprawowania kultu LPS w Sejmie, jednostkach wojskowych, szpitalach i innych placówkach użyteczności publicznej na takich samych zasadach, na jakich są one zapewnione dla jakiejkolwiek innej religii.
OBSZAR B: KOŚCIÓŁ I WIERNI
1. (I, II) Zapewnienie ochrony pastafariańskich zwyczajów religijnych w tym samym stopniu, w jakim może z tego korzystać którakolwiek z innych religii, w tym (ale nie ograniczając się do):
a) uwzględnianie specyfiki pastafariańskich posiłków w zakładach żywienia zbiorowego,
b) uwzględnianie specyfiki pastafariańskich strojów religijnych przez instytucje publiczne i siły zbrojne,
c) uwzględnianie specyfiki pastafariańskich zwyczajów przy ocenie zgodności ustaw z Konstytucją,
d) uwzględnianie Klauzuli Sumienia pastafarianina gdy wymaga się od niego rzeczy sprzecznych z jego światopoglądem,
e) umożliwienie wypowiedzenia ostatniego zdania przysięgi: "Tak mi dopomóż Latający Potworze Spaghetti."
2. (II, III) Uznanie przez państwo ważności małżeństw pastafariańskich.
3. (II, III) Zapewnienie przez państwo możliwości sprawowania nad obywatelami opieki duszkucharskiej na takich samych zasadach, na jakich zapewnia się możliwość sprawowania opieki duszpasterskiej jakiejkolwiek innej religii.
W szczególności (ale nie ograniczając się do):
a) powołanie w jednostkach przewidzianych prawem pastafariańskich kapelanów w liczbie nie mniejszej niż kapelanów jakiejkolwiek innej religii,
b) powołanie w spółkach skarbu państwa pastafariańskich kapelanów w liczbie nie mniejszej niż kapelanów jakiejkolwiek innej religii,
4. (I, II, III) Zapewnienie uczestnictwa Wielebnych (Pastarów) w uroczystościach państwowych wszystkich szczebli, w których uczestniczą kapłani jakiejkolwiek innej religii.
5. (I, II) Zapewnienie Kościołowi Latającego Potwora Spaghetti i jego indywidualnym członkom możliwości nabywania od państwa nieruchomości na takich samych zasadach, na jakich mogą nabywać je od państwa inne kościoły i związki wyznaniowe bądź organizacje zrzeszające osoby nie przynależące do żadnej religii, i - odpowiednio - ich indywidualni członkowie.
OBSZAR C: ŻYCIE PUBLICZNE
1. (I, II) Umieszczenie symboli Kościoła Latającego Potwora Spaghetti w sejmie i innych instytucjach publicznych obok innych symboli religijnych.
2. (II, III) Goszczenie funkcjonariuszy państwowych, w tym Prezydenta i Premiera, w obrzędach pastafariańskich.
3. (II, III) Propagowanie działań na rzecz rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych na płaszczyźnie finansowej, społecznej, politycznej i prawnej.
4. (I, II, III) Wprowadzenie do szkół zajęć z religii pastafariańskiej na takich samych zasadach, na jakich mogą być prowadzone zajęcia innych religii.
5. (II, III) Uznanie pasteologii za pełnoprawną dyscyplinę naukową i utworzenie wydziałów pasteologicznych na uczelniach publicznych.
7. (III) Wspieranie organizacji działających na rzecz szerzenia akceptacji wśród społeczeństwa; walka z dyskryminacją ze względu na płeć, wyznanie, preferencje seksualne, pochodzenie, status majątkowy.
8. (III) Działalność charytatywna.
OBSZAR D: REGULACJE PRAWNE
1. (I, II, III) Objęcie ochroną prawną uczuć religijnych pastafarian na takich samych zasadach, z jakich mogą korzystać wyznawcy innych religii poprzez zmianę dyspozycji art. 196 KK na: "Kto obraża uczucia innych osób, znieważając publicznie przedmiot, symbol bądź miejsce, które te osoby darzą szczególnym szacunkiem bądź z innych przyczyn uważają za wartościowe".
Dopuszczamy możliwość zrezygnowania z tego postulatu jedynie w razie usunięcia z przepisów karnych wszystkich zapisów przewidujących sankcję za znieważanie przedmiotu, miejsca bądź symbolu.
2. (I, II, III) Objęcie ochroną prawną kultu Latającego Potwora Spaghetti na takich samych zasadach, z jakich mogą korzystać inne religie poprzez zmianę dyspozycji art. 197 par. 1 KK na: "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu szczególnej wartości dla osób w nim uczestniczącym".
Dopuszczamy możliwość zrezygnowania z tego postulatu jedynie w razie usunięcia z przepisów karnych wszystkich zapisów przewidujących sankcję za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu jakichkolwiek aktów.
3. (II, III) Rozszerzenie ubezpieczenia w ramach Funduszu Kościelnego na wiernych oraz obywateli RP nie należących do żadnego związku wyznaniowego.
Dopuszczamy możliwość zrezygnowania z tego postulatu jedynie w razie rozwiązania Funduszu Kościelnego.
4. (II, III) Wprowadzenie ustawowego ograniczenia pracy w Piątek oraz w pastafariańskie święta na podobnych zasadach, na jakich praca ograniczana jest podczas dni świętych jakiejkolwiek innej religii.

Źródła:
https://www.facebook.com/pklps/posts/149535021051849
https://pl-pl.facebook.com/pklps/posts/1488705501182969

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów