Jarosław Kubacki w szaliku unitariańskim- spotkanie międzyreligijne

Wspomnienia ze spotkania międzyreligijnego, które oczywiście odbyło się z reprezentantami unitarian uniwersalistów.

Religia może łączyć i można znaleźć wspólne wartości nawet podczas jednego spotkania. A ortodoksja to nie to samo, co fanatyzm i agresja. Zazwyczaj najbardziej agresywni w nawracaniu są Ci niepewni swoich przekonań.
Jak może wyglądać budowanie mostów to w praktyce opowiadał m.in. nasz gość honorowy z Holandii dr Jarek Kubacki. Jego posługa duszpasterska w Domu Opieki polega przede wszystkim na byciu z ludźmi (również z osobami w trzecim stadium demencji) niezależnie od ich wyznania.
To bycie dla ludzi i z ludźmi z szacunkiem dla nich i ich wewnętrznej natury, jakkolwiek to nazwiemy naturą buddy czy uznaniem w nich dzieci bożych - jest sposobem budowania mostów.
Zwłaszcza z tymi z którymi się nie zgadzamy.
Paneliści:
Łukasz Liniewicz
Jarek Kubacki
Adam Ostolski
Joanna Maria Trochimowicz
Realizacja i napisy:
Gabriela Morawska
Organizator:
Milinda.pl


Spotkanie międzyreligijne w Centrum Wielokulturowym w Warszawie w dniu 29.12.2016 r. 
Paneliści: 
Łukasz Liniewicz
Jarek Kubacki 
Adam Ostolski
Joanna Maria Trochimowicz
Realizacja i napisy:
Gabriela Morawska 
Organizator:  
Milinda.pl
Jarosław Kubacki urodził się w 1971 r. w Łodzi. Studiował teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Uniwersytecie Kościołów Reformowanych w Kampen (Holandia), a następnie w seminariach teologicznych związanych z Uniwersytetami w Lejdzie i Utrechcie oraz psychoterapię i medycynę naturalną w Akademii Sorag. Po kilkuletniej asystenturze na wydziale teologicznym Uniwersytetu Lejdejskiego postanowił poświecić się duszpasterstwu: najpierw we wspólnotach ekumenicznych, a następnie w różnych strukturach kościelnych. Obecnie jest pastorem Zjednoczonego Zboru Mennonickiego w Beverwijk kolo Amsterdamu, a jednocześnie kapelanem w domach opieki w Zoetermeer kolo Hagi. Funkcje kapelana spełnia w imieniu stowarzyszenia Vrijzinnigen Nederland, skupiajacego zwolenników religii liberalnej wywodzących się z różnych tradycji wyznaniowych i religijnych. Uważa się za religijnego humanistę zainspirowanego opowieścią Jezusa z Nazaretu.
Od kilkunastu lat jest aktywny również w holenderskiej polityce: najpierw w socjaldemokratycznej Partii Pracy, następnie w Zielonej Lewicy. Był członkiem think tanku ‘Socjalizm i Światopogląd’ oraz platformy religijnej w ramach GroenLinks ‘De Linker Wang’ (‘Lewy Policzek’) oraz członkiem redakcji kwartalnika pod tym samym tytułem, a także belgijskiego think tanku ‘Liberales’. Współpracował również z jedną z ostatnich aktywnych holenderskich komun: lejdejska ‘Eurodusnie’, w której współprowadził ‘sklep bez pieniędzy’ oraz zajmował się archiwizowaniem materiałów z historii radykalnej myśli i praktyki lewicowej. Ideowo bliski liberalnemu socjalizmowi o ‘zielonym’ zabarwieniu.  W latach 1998-2008 był aktywnym holenderskim wolnomularzem związanym najpierw z Wielkim Wschodem Holandii, a następnie z Le Droit Humain i Holenderską Wielką Lożą Masonerii Mieszanej. Obecnie nie uprawia Sztuki Królewskiej w sposób czynny. Zainteresowania: zachodnia ezoteryka, kabała, rożokrzyż, martynizm, antropozofia, teozofia. Miłośnik ikon, średniowiecznych katedr (ale i małych drewnianych cerkiewek – np. na Sądecczyźnie), amerykańskiego transcendentalizmu i dobrych książek biograficznych.

Komentarze