testu

Śladami Braci Polskich

Bracia polscy (potocznie zwani również arianami, socynianami, antytrynitarzami) to unitariańska wspólnota religijna, która wyodrębniła się w latach 1562–1563 z polskiego Kościoła reformowanego, stając się najbardziej radykalnym odłamem polskiej reformacji. Skomplikowana historia polskich arian jest stosunkowo mało znana, podobnie jak istniejące do dziś miejsca związane z tym nurtem.

Na wyprawę szlakiem Braci Polskich w Polsce i na wygnaniu zabierze nas dr Kazimierz Bem.




Łodzianin, otrzymał tytuł doktora prawa międzynarodowego na Vrije Universiteit w Amsterdamie (2007) i ukończył studia teologiczne na Yale Divinity School z tytułem Master of Divinity (2010) i Master of Sacred Theology (2012).

Jest autorem wielu publikacji naukowych i trzech książek z historii kościoła ewangelicko reformowanego m.in. “Wilki i łagodne jagniątka Chrystusa. Powstanie, rozwój i rola Holenderskiego Kościoła Reformowanego w XVI i XVII wieku” (2013), “Słownik biograficzny pastorów ewangelicko-reformowanych. Pastorzy i diakonisy Jednoty Małopolskiej i Warszawskiej 1815-1939” oraz “Calvinism in the Polish-Lithuanian Commonwealth 1548-1648. The Churches and the Faithful’ 

Od 2011 jest pastorem First Church in Marlborough (Congregational) UCC w stanie Massachusetts w USA.

Zainteresowania naukowe: historia Reformacji, liturgika ewangelicko-reformowana, misje w XIX wieku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów