Erotyczna rzeźba pod figurą biskupa

Katedra w Kolonii. Konrad von Hochstaden (1205-1261) był arcybiskupem Kolonii, aby zdobyć fundusze na dokończenie budowy katedry wprowadził podatek od chmielu, tym samym podnosząc cenę piwa. Tak się mu za to odwdzięczono.

 "Władze miejskie Kolonii nie uznawały władzy biskupa w mieście i diecezja znajdowała się ciągłym konflikcie z mieszczanami. Konrad wykorzystywał różnice interesów pomiędzy cechami a patrycjatem. Spór dotyczył m.in. prawa do bicia własnej monety. Wśród mediatorów był Albert Wielki. 7 maja 1259 Konrad przyznał Kolonii prawo składu, ale rok później wybuchł bunt, który brutalnie stłumił. Było to ostatnie ważne działanie podjęte przez Konrada. Umarł 28 września 1261.
Spór archidiecezji kolońskiej z miastem zakończył się w 1288, po przegranej bitwie pod Worringen kiedy to biskup Zygfryd II z Westerburga został zmuszony do ucieczki i przeniesienia siedziby do Bonn. Kolonia ogłosiła się wolnym miastem." https://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_von_Hochstaden
Statua arcybiskupa Konrada na ścianach Ratusza w Kolonii stała się internetową sensacją w 2012, kiedy zauważono, że u jego stóp znajduje się postać wykonująca autofellatio.
Oto oryginalne podziękowanie wiernych dla arcybiskupa w Kolonii. Jak widać przez wieki, nic się nie zmieniło. Twórczość artystyczna, która wymknęła się cenzurze.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza