Święta Barbara najprawdopodobniej nie istniała

Dlaczego św. Barbara jest patronką górników? ⛏️

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Barbar i Baś! Oraz dla górników i innych zawodów, które przyjmują opiekę św. Barbary.

Jak się okazuje nikt o niej tak naprawdę wiele nie wie, ponieważ najprawdopodobniej... nie istniała.
Kult świętej zaczął rozwijać się na Wschodzie od wieku VI, zaś na Zachodzie dopiero od XIII stulecia.
Opowieści o Barbarze pochodzą z dużo późniejszych opracowań, nie ma żadnych historycznych dowodów czy śladów jej istnienia. Z tego też powodu została wykreślona podczas edycji w 1969 roku z ogólnego kalendarza rzymskiego (Calendarium Romanum generale - kalendarz wspominania świętych), chociaż pozostała w kilku kalendarzach lokalnych (m.in. polskim) i dalej jest uznawana za świętą.

W komentarzu do jej usunięcia napisano: "Acta S. Barbarae sunt omnino fabulosa". Czyli w wolnym tłumaczeniu - opowieści o niej są całkowicie zmyślone.

Ale wracając do tematu - bo przecież fakt jej prawdopodobnego nieistnienia, nie jest przeszkodą do jej czczenia - jak św. Barbara stała się patronką górników? Początkowo jej historia była prosta. Mniej więcej: ojciec poganin, ona zamknięta w wieży, ale i tak przeszła na chrześcijaństwo, więc ją zabili. Oczywiście okrutnie.

"Wielka księga świętych" opisuje to tak (cytat za Wikipedią):

„Bito ją, a rany nacierano tłuczonymi skorupami, później – gdy Barbara nie chciała się poddać i nie wyrzekła się wiary – rozdzierano jej ciało hakami, przypalano boki rozżarzonym żelazem i miażdżono głowę młotami. Wreszcie obcięto jej i Julianie, kobiecie, która odważyła się żałować nieszczęsnej, piersi i wodzono po mieście na pohańbienie. Skazano obie na ścięcie, wyrok zaś na Barbarze wykonał sam okrutny ojciec”

Według legendy tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą.

W Kościele prawosławnym nadal jest powszechnie czczona.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 grudnia, natomiast Cerkiew prawosławna wspomina wielką męczennicę 4/17 grudnia, tj. 17 grudnia według kalendarza gregoriańskiego.

Św. Barbara jest współpatronką archidiecezji katowickiej. Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, flisaków, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, ludwisarzy, więźniów i wielu innych. Orędowniczka w czasie burzy i pożarów. Patronuje również Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Gdzie tu górnictwo?

• Po pierwsze to patronka dobrej śmierci - ponieważ przed byciem zamordowaną miał do niej przyjść anioł i podać komunię. Górnicy często w dawnych czasach - i czasem niestety jeszcze dziś - umierają nagle i bez przygotowania sumienia.
• Po drugie jej ojciec, który ją ściął, został rażony piorunem (w innej wersji poraził go piorun zanim zadał ostateczny cios). Piorun kojarzy się z wybuchem a wybuchy z górnictwem.
• Po trzecie w kolejnych wersjach jej opowieści znajdziemy fragment, że ukrywała się w jaskini, nieopodal dwóch pasterzy. Jeden z nich był w porządku, ale drugi konfident ją sprzedał. Za karę został zamieniony w kamień.



📸 Fot.
• Cały ołtarz św. Barbary - Wilhelm Kalteysen, 1447 , w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie



Źródła:
https://bit.ly/2VxsBQq
https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_z_Nikomedii

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

25 grudnia - Narodzenie wielu bogów

Kościół Anglokatolicki i templariusze w Polsce

Tadeusz Kościuszko - cytaty